LESSON PRICING

Pricing Updated January 1st, 2020

Single Private Lesson $65
Package of 10 $575.00

Current students private lessons $55

Starter package $275= 1 private/ 4 group

One Group Lesson $60
Package of 10 $440

Package of 20 $800 prepaid.

Annual Lesson Group (1 lesson per week) $1700 averaging 50 a year. You keep track of lessons, PLP keeps track of the annual expiration date only.

Annual Lesson Group (2 per week) $2400  This plan is estimated to be 90 lessons, as families have vacations and holidays

The annual plan does not include Private lessons.

FAMILY PLAN – this plan is made for multiple siblings, parents that also ride, and or training your horse that is boarded here- Cost is $2500 for 90 sessions. This plan expires in one year. Sessions are not carried over or refunded at end of the year. Everyone has used all their sessions, so honestly, it has never been an issue. 

Full lease 250/ half lease 125.

 

All prices subject to change. Please call the farm to verify current prices at 651-245-6900.