LESSON PRICING

Pricing Updated January 2018

Single Private Lesson $65
Package of 10 $575.00

Current students private lessons $50

Starter package $250= 1 private/ 4 group

One Group Lesson $50
Package of 10 $400.00

Annual Lesson Group (1 lesson per week) $1600 approx $32/lesson averaging 50 a year. You keep track of lessons, PLP keeps track of the annual expiration date only.

Annual Lesson Group (2 per week) $2200  This plan is estimated to be 90 lessons, as families have vacations and holidays. At 90 lessons your price is $24/class.

Annual plan does not Does not include Private lessons

FAMILY PLAN – this plan is made for multiple siblings, parents that also ride, and or training your horse that is boarded here- Cost is $2300 for 90 sessions. This plan expires in  one year. Sessions are not carried over or refunded at end of year. Everyone has used all their sessions, so honestly, it has never been an issue. 

10% off leasing when you are a current student

Full lease 200/ half lease 100

All prices subject to change. Please call the farm to verify current prices